A paradicsom ( Solanum lycopersicum) a burgonyafélék családjába tartozó, Dél- és Közép Amerikában őshonos növény. Ma már világszerte termesztik, Magyarországon elsősorban zöldségként ismert. Az első hazai paradicsomtermesztők dunakeszi kertészek voltak az 1870-es években.
Vitaminbomba
Ezt a főként piros, de sárga színben is előforduló, lédús, konyhakerti növényt a világ legegészségesebb táplálékai közé sorolják. Rendkívül alacsony kalóriatartalma miatt fogyókúrás étrendek kedvelt alkotóeleme.
100 g paradicsom mindössze 19 kcal energiát tartalmaz, ugyanakkor vitaminokban, ásványi anyagokban kifejezetten gazdag. Remek kálium, foszfor és kalcium forrás, de tartalmaz még számos értékes növényi anyagot is.
K-vitamin tartalma a csontozat számára hat jótékonyan. Magas rost tartalma segíti az emésztést, megelőzi a vastagbélrák kialakulását, de antioxidáns hatásának köszönhetően az egyéb ráktípusok megelőzésében is jeleskedik.
A benne lévő béta-karotin segít a veszélyes szabadgyökök semlegesítésében. B1-,B2-,B3-,B5-,B6- vitamint, magnéziumot, vasat, A- C- és E-vitamint is találhatunk benne.
A karotin és E-vitamin csak zsírban képes oldódni, ezért a tökéletes felszívódás érdekében oda kell figyelni a megfelelő jó zsírok bevitelére is. Érdemes némi olívaolajat csepegtetni a paradicsomra, esetleg elropogtatni mellé pár szem diót, vagy mandulát, illetve avokádóval fogyasztani.
A hosszabb élet titka
A paradicsomban lévő krómtartalom segít a rossz koleszterinszint csökkentésében, megfelelő szinten tartja a vércukorszint értékét, illetve vérnyomáscsökkentő hatással is rendelkezik. Ezen tünetek csökkentése épp a kardiovaszkuláris megbetegedések kialakulása ellen hat, melyek ma Magyarországon vezető halálozási okként ismertek.
A szervezet alapvető egészséges működése mellett tehát a szív- és érrendszer védelmére is kiváló a paradicsom rendszeres fogyasztása, érdemes minden nap beiktatni az étrendbe!