Kerti növények

Iszalag virág

Az erdei iszalag vagy Clematis a legszebb kúszónövények egyike. Bár érzékeny növény, a megfelelő helyen és gondos ápolás mellett robbant mennyiségű csillagvirágot hoz.

Erdei iszalag jellemzői

Az erdei iszalag eredetileg erdei növény. Az erdőben a gyökerei hűvös, árnyékos földben nőnek, ám indái a nap felé igyekeznek. Ha gazdagon virágzó növényt szeretnénk, a legmesszebb menőkig vegyük figyelembe ezeket a körülményeket, vagyis a tő legyen árnyékban. az indák pedig kapjanak elegendő napfényt.

Ha erdei iszalagot szeretnénk a falra futtatni, a növényárkot a faltól olyan távolságban alakítsuk ki, hogy az eső még elérhesse a növény gyökereit.

Az erdei iszalag levélszára segítségével fonódik a kerítéslécekre és korlátokra. Olyan erősen megkapaszkodik rajtuk, hogy ősszel, amikor a levelek már le-hullanak, az indák megmaradnak. A sima házfal elé helyezzünk el valamilyen állványt. amelyre a növény felkúszhat.

Az erdei iszalagnak számos faja és fajtája létezik. Ismerünk kis és nagy virágú fajtákat, de léteznek különböző színű egyenes és csüngő virágú példányok is. Mindegyikükre igaz azonban. hogy mediterrán hangulatot varázsolnak a kertbe vagy a teraszra. Ha a kis és a nagy virágú fajokat próbáljuk jellemezni, általánosságban elmondhatjuk, hogy a kis virágúak buján nőnek. utóbbiak pedig kevesebb helyet igényelnek.

Erdei iszalag (Clematis vitalba)
Erdei iszalag (Clematis vitalba)

Erdei iszalag gondozása

A nagy virágú erdei iszalag két-három, a kis virágúak akár 3-5 méter magasra is megnőhetnek. Visszavágással csökkenthetjük a magasságukat. A virágok nagyok és csillag alakúak. Általában lila színűek, de más színekben is előfordulnak. Illatuk igen gyenge.

Minél több napfényt kap a növény, annál szebben virágzik. A gyökérzetnek azonban árnyékban kell lennie. A tő mellé ültessünk földtakaró növényeket. A nagyon hideg teleken takarjuk be a növényt, öntözés és trágyázás Ha a növény dézsában van, locsoljuk is rendszeresen. A kertben azonban csak akkor igényel öntözést, ha hosszan tartó szárazság van. Egy évben egyszer kapjon P+N+K  trágyaoldatot. Nálunk kapható: Nitrosol és a Folisol.

Az erdei iszalag a humuszban gazdag, jő vízáteresztő-képességű talajt kedveli. A nehéz kerti földbe keverjünk tőzegkorpát.

Ahhoz, hogy az erdei iszalag szép formájú legyen, és sok virágot hozzon, vissza kell vágni. Minden fajtát, amely nyár elején nyílik. közvetlenül a virágzást követően kell metszeni. A később virágzó fajokat a tél végén vágjuk vissza.

Az erdei iszalag szaporítása

Aki a Clematist maga szeretné szaporítani, vetheti magról vagy dugványokból is nevelhet új növényt.

Magról

Ha saját magunk szedtük a magokat, tavaszig tároljuk őket száraz és hűvös helyen. Tavasszal vessük homokkal vagy kaviccsal kevert földdel teli lapos edénybe. A tálat aztán tegyük ki a balkonra vagy a kertbe. Ha a magok kicsíráznak. a növények a nyár folyamán elérik a 14-20 cm magasságot is. Ősszel ültessük őket egyenként cserépbe, és télre jó alaposan csomagoljuk be és takarjuk le őket (a legjobb a kerti ágyás). A következő tavasszal kiültethetjük a növényeket.

Dugványról

Ha a növények kevés magot hoztak vagy egyáltalán nem volt termésük, vágjunk le róluk dugványokat. A (fás hajtásokról levágott) dugványokat ültessük tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű földbe és műanyagzacskóval takarjuk le őket. Ha nyár végére kialakul a gyökérzet. a dugványokat télire jól csomagoljuk be. Tavasszal még a cserépben maradhatnak. csak később ültessük ki.

Oltással

Alanynak Clematis vitalbát használjunk. Az oltás azonban a nem szakemberek számára nehéz feladat.

Kártevők és betegségek

Ha az egész növény vagy valamelyik része elhervad, az a nagy virágú fajtáknál gyakran előforduló hervadási betegségre utal, melynek oka egy gombafajta. Vágjuk vissza az elfonnyadt hajtásokat egészen az élő részig, és a vágási felületet kenjük be fabalzsammal. Az újonnan megjelenő hajtásokat permetezzük be minden második héten réztartalmú szerrel (kertészeti szakboltokban kapható), míg a betegség utolsó tünetei is el nem múlnak.

A kevés virág a kis virágú fajoknál fordul elő, ha a növény túl sűrű. Ritkítsuk meg a hajtásokat. Egy részüket vezessük el, és máshol rögzítsük őket.