Sarkantyúka, a színes kúszónövény
A csodálatos virágok és kecses levelek élénkké teszik a kert eldugott zugait is.
Sarkantyúka bemutatása
A sarkantyúka apró virágai narancssárga, aranysárga és krémfehér színben, illetve a piros és a barna számtalan árnyalatában nyílnak. A napernyőre emlékeztető, sötétzöld, kerek levelek keretbe foglalják a virágdíszt.
Kerti sarkantyúka
A kerti sarkantyúkával (Tropaeolum majus) és hibridjeivel gyakran találkozhatunk. A növény akár 3 m-es hajtásokat is nevelhet, amelyeken a pajzs alakú levelek között újabb és újabb virágok jelennek meg. Léteznek gömbölyded, bokrosan növekedésű nemesítések is.
Kanárisárga sarkantyúka
A kanári sarkantyúka (Tropaeolum peregrinum) egyszínű sárga, kissé rojtos virágokat hoz. Hajtásai legalább olyan hosszúak, mint a nagy sarkantyúka hajtásai. Minden sarkantyúkafaj nagyon érzékeny a fagyra, ezért nálunk egynyári növényként termesztik őket.
Ültetése
Akárhova ültetjük is a sarkantyúkát, mindenütt káprázatos színpompával örvendeztet meg bennünket. Fajtái sokféle helyhez alkalmazkodnak. A sarkantyúka talajtakaróként szegélyezhet napos utat, csünghet falról, vagy akár rézsút is díszíthet vidám színeivel. Kúszónövényként támasztékra, oszlopra vagy a kerítésre futtathatjuk a hosszú hajtású fajtákat.
A gyümölcsfák alatt a sarkantyúka távol tartja a károkozókat, elsősorban a levéltetveket. Ámpolnában vagy virágládában az erkély és a terasz gyönyörű díszévé válhat.
Előnevelés: a magokat márciustól vessük vetőfölddel teli edényekbe. Május végétől ültessük ki a magoncokat az ágyásba.
Ágyásba vetés: május végén dugjunk a földbe 20-25 cm-es távolságban egy vagy két magszemet.
A magokat alaposan öntözzük meg. Szükség esetén takarjuk szalmával az ültetés helyét, így a föld hosszabb ideig nyirkos marad.
Ritkítsuk ki a magoncokat, és kéthetente adjunk nekik tápoldatot.
A sarkantyúkát ételek készítéséhez is felhasználhatjuk.Virága és levele borsos-fűszeres aromát és vidám színeket kölcsönöz a salátának. Kora reggel szedjük le, közvetlenül azután, hogy megszáradt rajta a harmat. Nedves papírkendőbe csavarva hűtőszekrényben vagy hűvös pincében sokáig eláll.
Gondozása
A sarkantyúka egyszerűen gondozható egynyári növény. Remek talajtakaró. Napfényigényes. A sarkantyúka a védett helyet kedveli. 12 °C alatt megáll a növekedése. Jó vízáteresztő, laza, humuszos talaj. A túl sok nitrogén erős levél- és gyenge virágképződést okoz
Kora tavasz – elővetemény
Március végén/április elején vessük a sarkantyúkát üveg alá.
Késő tavasz – ágyásba vetés
Ágyásba vetés és ültetés Május végétől közvetlenül ágyásba is vethetjük a magokat. Kiültetés előtt néhány napig eddzük az előnevelt magoncokat a szabadban. Május végén, lehetőleg borús időben végezzük az ültetést, hogy a növények ne kapjanak hősokkot.
Ősz – teleltetés
Télire hagyjuk a sarkantyúkát az ágyáson. Ilyenkor már nem mutatós, de természetes takarórétegként védi a talajt.
Növényvédelem
A sarkantyúkát néha levéltetvek támadják meg. Rendszeresen ellenőrizzük a növényt, és mossuk le, ha kártevőket találunk rajta. Szükség esetén permetezzük szappan-spiritusz oldattal.
Forrás:
kép: plantnet (Adam Aitken (cc-by-sa))