Jezsámen fajták
A pompás jezsámen gazdagon virágzik és kellemes, a jázminéhoz hasonló illatot áraszt.
Illatos jezsámen
A bokros növekedésű illatos jezsáment kora nyáron illatos, fehér virágzuhatag borítja. Virága fajtól és fajtától függően egyszerű, félig telt vagy telt.
A közönséges jezsámen vagy más néven illatos jezsámen (Philadelpbus coronarius) kedvelt, ellenálló vadcserje, amely 3-5 méteres magasságával szép dísze a kertnek. Májustól júniusig nyíló, egyszerű, illatos virágai miatt egyes országokban parasztjázminnak is nevezik.
A hibridek különböző fajok keresztezéséből jöttek létre, és elsősorban virágukban és növekedésükben különböznek. Magas és erőteljes növekedésű a ‘Virginal’ (2-3 m), amely terpedt növekedésű, nagy, telt virágokat hoz.
Középmagas (1,5-2 m) az egyenes növekedésű, egyszerű, fehér virágú ‘Erectus’, a bokros növekedésű, erős illatot árasztó, szép, nagy, bíbor alapú, egyszerű virágú ‘Belle Etoile’, valamint az elegánsan lecsüngő ágakkal rendelkező, telt virágú ‘Schneesturm’.
Alacsony (legfeljebb 1,5 m) az egyenes és bokros növekedésű, telt virágú ‘Dame Blanche’, az egyenes és tömör növekedésű, egyszerű virágú ‘Girandole’, valamint a lecsüngő ágain telt virágokat hozó ‘Manteau d’Hermine’.
Jezsámen ültetése
A jezsámen igénytelen növény, amely kora nyáron gyönyörű látványt nyújt gazdagon nyíló virágaival. A vegyes virágzó sövényhez jól illik a kerti jázmin és az egyenes növekedésű fajták, például a ‘Virginal’ és az ‘Erectus’. Magányos cserjeként ültetve lecsüngő ágú, például ‘Schneesturm’ vagy ‘Manteau d’Hermine’ fajtát válasszunk. Sötét színű fák, például fenyőfélék előtt kiválóan érvényesül fehér virága. Az évelőkkel beültetett szalagágyban csodálatos háttérnövény. Semleges fehér virágszíne minden színnel társítható. Kis előkertbe vagy kertbe félmagas vagy alacsony fajtái illenek.
Hogyan ültessük?
Az illatos jezsámen ültetéshez az ideális időszak a ősz vagy tavasz.
1. Alaposan lazítsuk fel a talajt. Ássunk a gyökérlabdánál kétszer nagyobb ültetőgödröt.
2. A kiemelt földet javítsuk komposzttal, és egy részét töltsük vissza a gödörbe. Vegyük ki a cserjét a cserépből, és lazítsuk fel a gyökérlabdát.
3. Úgy ültessük el a növényt, hogy a gyökérlabda olyan mélyen legyen a földben, ahogyan előtte a konténerben állt.
4. A gyökérlabda körül töltsük fel a gödröt a javított földdel, és jól nyomkodjuk le. Alakítsunk ki öntözőperemet, és alaposan öntözzünk.
5. Terítsünk a növény köré komposztot vagy aprított fakérget, hogy a talaj nyirkos maradjon, és ne szaporodjanak el a gyomnövények.
A kerti jezsáment fásdugványról is szaporíthatjuk. Szeptembertől vegyünk le róla 25-30 cm hosszú hajtásokat, és ültessük el őket.
Növénygondozás
A közönséges jezsámen egyszerűen gondozható bokros növekedésű cserje. Virágai májustól júliusig nyílnak. Napfényben dúsabban növekszik és virágzik, de a félárnyékot is elviseli. Az átlagos, jó vízáteresztő talajt szereti. Ne legyen túl száraz, de túl nyirkos sem.
Tavasz – ültetés és trágyázás
Megfelelő ültetési időszak. Minden évben terítsünk komposztot a cserje köré. A növekedésükben visszamaradó öregebb cserjék talajába dolgozzunk összetett műtrágyát is.
Nyár – gondozás
Tartós szárazság esetén öntözzük a cserjét.
Ősz – ültetés
Esetleg ilyenkor is ültethetjük. Takarjuk a gyökérzetet.
Tél – metszés Minden második-harmadik év februárjában ritkítsuk a cserjét. Az öregebb hajtásokat vágjuk vissza közvetlenül a talaj felett. Alapos visszavágással ifjíthatjuk is a növényt.
Növényvédelem
Forró, száraz nyarakon a pompás jezsáment fekete répalevéltetű támad hatja meg, amely kiszívja a fiatal hajtások nedveit, és így a növény elsatnyul. Erős víz-sugárral vagy kenőszappan-spiritusz-oldattal permetezzük a tetveket.